BLOG
objasňovanie slovučíme sa domavybrané slová po v
Blížime sa do cieľovej rovinky s vybranými slovami. Už sme objasnili vybrané slová po b, m, p, r, s, aj slová, v ktorých sa píše ypsilon po l. V tomto článku si objasníme vybrané slová po v.
Skôr, ako sa pustíte do objasňovania slov, majte na pamäti dôležitú vec. Keď si s dieťaťom budete objasňovať jednotlivé slová, vyhľadajte si ich obrázky na internete, prípadne si ich ukážte v skutočnosti. Pomôže mu to naozaj porozumieť ich významu. Slová sú usporiadané podľa abecedy. Pri takmer každom sú vymenované jeho odvodeniny. Tie však už nie sú objasnené. Pokiaľ ich potrebujete objasniť, odporúčame tento elektronický slovník. Po objasnení slova odporúčame, aby dieťa vytvorilo niekoľko viet. To pomôže k tomu, aby si zafixovalo význam slova.
vy
- môžeme tak hovoriť skupine dvoch alebo viacerých ľudí, na ktorých priamo rozprávame: Vy ste urobili chybu. Chcete aj vy ísť na výlet?
- alebo tak oslovujeme jedného človeka, ktorému vykáme (slovo vykať je vysvetlené nižšie): Pani učiteľka, vy sa vôbec na nás nehneváte! Pán riaditeľ, vy ste sa zbláznili!
vy-
- predpona (je pred slovom, ale píšeme ju spolu s ním)
- znamená pohyb alebo smerovanie deja smerom von, do hĺbky alebo do výšky.
- Pár príkladov: vybehnúť, vyletieť, vypľuť, vydlabať, vyšplhať sa, …
vydra
- vodná šelma s kožušinou, ktorá je cenná.
- Príklady: Vydra žije v riekach. Vydra je ohrozený živočích, pretože veľa ľudí ju loví kvôli kožušine. Vydra obýva brehy riek.
- Odvodené slová: vydrí.
vyhňa
- ohnisko, v ktorom sa rozžeravuje železo, aby sa s ním dalo pracovať. (odporúčame pozrieť si obrázok)
- Príklady: V tejto miestnosti je horúco ako vo vyhni. V kováčskej vyhni sa už dlho nič nerobilo. Každý kováč musí mať svoju vyhňu.
vykať
- vykanie používame, ak oslovujeme iba jednu osobu, ale používame tvar množného čísla (Pani, pustím vás sadnúť si.).
- používa sa pri osobách, ktoré majú vyššie postavenie (nadriadený, riaditeľ, učiteľ) alebo pri osobách, ktoré nepoznáme.
- Príklady: Je slušné vykať neznámym ľuďom. Vykáš pani učiteľke? Moja mama vyká otcovej mame.
- Odvodené slová: vykanie, nevykať.
výpočet
- môže to byť výsledok počítania alebo odhad, predpoklad výsledku.
- Príklady: Podľa mojich výpočtov by sme mali o pol hodinu prísť do cieľa. Dostali sme výpočet ceny výstavby domu. Sklamala som sa vo svojich výpočtoch.
- Odvodené slová: vypočítať, výpočtový.
výr
- veľká sova, ktorej perie na hlave pripomína uši.
- Príklady: Pozri sa, na strome je výr. Výra skalného môžeš stretnúť kdekoľvek na Slovensku. Výr je naša najväčšia sova.
výraz
- vyjadrenie, prejavenie niečoho (môže to byť vyjadrenie citového stavu, vonkajší vzhľad človeka alebo jazykový/matematický prostriedok na vyjadrenie).
- Príklady: Nie je slušné používať vulgárne výrazy. Podanie ruky môže byť výrazom uzatvoreného obchodu. Keď si myslel, že vidí ducha, na tvári mal vystrašený výraz.
- Odvodené slová: výrazový, výrazovo, výrazove, výrazovosť.
vyrážka
- pupenec na koži.
- Príklady: Sestra má tvár posiatu vyrážkami. Poznáš nejaký dobrý krém na vyrážky? Je veľmi nepríjemné mať na tvári vyrážky.
- Odvodené slová: vyrážkový.
výskať
- vydávať prenikavé výkriky.
- Príklady: Počujem výskať dieťa z bytu nad nami. Pri ľudových tancoch sa často výska. Deti od radosti výskajú.
- Odvodené slová: výskanie, výskajúci, nevýskať.
výskum
- skúmanie, bádanie (najčastejšie vedecké).
- Príklady: Práve prebieha výskum, v ktorom sa snažia zistiť počet bystrých žiakov na škole. Keď budem veľká, chcem robiť výskumy. Botanický výskum sa robí vtedy, keď sa skúmajú rastliny.
- Odvodené slová: výskumný, výskumne, výskumník, výskumníčka.
výskyt
- objavenie sa.
- Príklady: V Tatrách je zaznamenaný veľký výskyt lykožrútov. Miesto výskytu bobrov je Európa. Vždy na jeseň je veľký výskyt infekčných chorôb.
- Odvodené slová: vyskytnúť sa, výskytový, vyskytovať sa.
vysoký
- taký, ktorý má veľkú výšku.
- Príklady: Naša škola je taká vysoká, že z jej strechy vidíš celé mesto. Môj ocko je veľmi vysoký. Niektoré ženy vedia chodiť vo vysokých podpätkoch.
- Odvodené slová: vyšší, najvyšší, vysoko, vyššie, najvyššie, výška, vysokánsky, vysočizný, výškový, prevysoký.
výsosť
- oslovenie panovníka
- Príklady: Dúfam, že mi Vaša výsosť prepáči, že jedlo nebolo dosť slané. Jej výsosť si prosí šaty z hodvábu. Jeho výsosť išla poľovať.
výstava
- vystavovanie (ukazovanie verejnosti) súboru predmetov.
- Príklady: Od zajtra začína výstava pavúkov. Kde sa nachádza výstava starých vykopávok? Keď budem slávny maliar, budem mať výstavu svojich obrazov.
vyť
- vydávať prenikavý zvuk (hovorí sa to väčšinou o psoch alebo vlkoch).
- Príklady: Dnes je spln, všetky dedinské psy budú v noci vyť. Keď som išiel v noci po lese, bolo počuť vyť vlkov. Prečo psy a vlky vyjú na mesiac?
- Odvodené slová: vytie, zavýjať, zavýjanie.
- POZOR! Slovo viť s mäkkým i znamená spletaním alebo zväzovaním niečo zhotovovať (viť veniec).
výťah
- stroj, v ktorom je možné pohybovať sa hore dolu z jedného poschodia na druhé: Výťah je pokazený, musíme ísť na štvrté poschodie pešo. Bytovky, ktoré majú málo poschodí, nemusia mať výťah.
- krátky obsah niečoho: Na domácu úlohu máme urobiť výťah z dvojstrany o cicavcoch. Výťahu z článku sa nespisovne hovorí výcuc.
- Odvodené slová: výťahový.
vyučovanie
- proces vzdelávania, ktorý je časovo ohraničený (má dané, kedy začína a kedy končí).
- Príklady: Musím sa ponáhľať, meškám na vyučovanie. Dnes máme vyučovanie od ôsmej do druhej. V lete vyučovanie nemáme.
- Odvodené slová: vyučovací, vyučovať.
výživa
- potrava, strava, poskytovanie nášmu telu/organizmu životne dôležité látky.
- Príklady: Jedenie sladkostí je nedostatočná výživa. V televízii som videla reklamu na dojčenskú výživu. Aj z mála peňazí sa dá urobiť dobrá výživa.
- Odvodené slová: výživný, výživový, výživovo.
vyžla
- poľovnícky pes s krátkou srsťou. (odporúčame pozrieť si obrázky)
- Príklady: Otec si kúpi vyžlu. Vyžla je veľmi náročný pes. Na internete píšu, že vyžla je ideálny pes k deťom.
- Odvodené slová: vyžlí.
zvyk
- niečo, čo stále opakovane robíme, tradícia (napr.: po jedle si vyčistíme zuby, pred spaním si prečítame knižku, ale patria sem aj sviatočné zvyky ako napríklad šibačka na Veľkú noc, vianočné jedlo, prekrojenie jablka na Vianoce, atď. …)
- Príklady: Aké zvyky máte na Vianoce? Šibačku považujem za zlý a staromódny zvyk. Vraví sa, že zvyk je železná košeľa – to znamená, že ak ho chceme zmeniť, ide to len veľmi ťažko.
- Odvodené slová: zvyknúť si, návyk, zvykový, zvyklosť.
zvyšok
- to, čo zostalo.
- Príklady: Tu je zvyšok peňazí, ostatné som minul v obchode. Keď vydelíme číslo 10 číslom 6, aký bude zvyšok? Zo zvyškov látky sa dajú urobiť detské rúška.
- Odvodené slová: zvyškový, zvyšný.
Páčil sa vám tento článok, v ktorom sme objasnili vybrané slová po v? Budeme radi za každé zdieľanie.
Pokiaľ si neviete poradiť či už s vybranými slovami, slovenčinou, matematikou alebo učením ako takým, neváhajte sa na nás obrátiť. Pomáhame aj ONLINE.
Počuli ste už naše podcasty?